Confirm your age. Are you 18 or over?

FA Cup fourth round qualifying draw

By James Gordon

The four remaining NPL clubs in the FA Cup learn their potential next opponents.

Belper Town's reward for upsetting Rushall Olympic at the weekend is a trip to Notts County, who were the oldest Football League club until their relegation at the end of last season.

Colne face yet another trip to the north east after being paired with Gateshead.

The BetVictor Northern Premier N/West Division side shocked South Shields in the first qualifying round, before winning 3-2 at Dunston on Saturday, having also beaten Garforth Town and Ossett United earlier in the competition.

Nantwich Town's reward for a last minute 1-0 win over league rivals Morpeth Town is a home tie against King's Lynn Town, who beat Warrington Town in last year's super play-off final for promotion to National League North.

And Whitby Town, who are due to travel to Gloucester City for a replay tonight having conceded a penalty deep in to injury time on Saturday, will welcome former NPL club Stourbridge if they can get past their National League North opponents.

The draw for the Emirates FA Cup fourth round qualifying was made on Monday afternoon, live on talkSPORT 2.

With the draw separated into a northern (14 ties) and southern section (18 ties), it was made from talkSPORT's base at the News Building by former BBC commentator John Motson, who claimed to "be more nervous than when I'm commentating" and former Liverpool and Spurs midfielder Danny Murphy, who won the Cup in 2001.

The draw sees the entry of clubs from the National League, with winning clubs progressing into the first round proper and the chance of playing a team from the EFL.

The draw

Northern section

1 Hednesford Town v Boston United
2 Gateshead v Colne
3 Barrow AFC v Solihull Moors
4 Whitby Town or Gloucester City v Stourbridge
5 Hartlepool United v Brackley Town
6 Nantwich Town v Kings Lynn Town
7 Chorley v Spennymoor Town
8 Southport v Altrincham
9 Tamworth or Hereford v Darlington
10 York City v Stockport County
11 Notts County v Belper Town
12 Chesterfield v Wrexham
13 FC Halifax Town v Harrogate Town
14 AFC Fylde v Peterborough Sports

Southern section

15 Whyteleafe v Chippenham Town or Slough Town
16 Haringey Borough v Yeovil Town
17 Havant & Waterlooville v Dulwich Hamlet
18 Ebbsfleet United v Woking
19 Welling United v Eastleigh
20 Bromley v Aldershot Town
21 Maidstone United v Kings Langley
22 Maidenhead United v Bristol Manor Farm or Wealdstone
23 Oxford City v Margate
24 Canvey Island or Bowers & Pitsea v Chichester City
25 Hayes & Yeading United v Poole Town
26 Royston Town v Maldon & Tiptree
27 Potters Bar Town v Barnet
28 Torquay United v Boreham Wood
29 Sutton United v Billericay Town
30 Weymouth v Dover Athletic
31 Dartford v Kingstonian or Weston Super Mare
32 Carshalton Athletic v Dagenham & Redbridge

Where next?

Gingerbreads sign Campbell Grantham Town have announced the signing of Remaye Campbell on a month's youth loan from Notts County.
N/West round-up: Marske still unbeaten Marske United preserved the only remaining unbeaten record in the BetVictor Northern Premier N/West Division as they held leaders Workington at Mount Pleasant.

Match centre

Senior Premier Division
Senior South East Division
Senior North West Division

Latest photos

Clitheroe 2-0 Kendal Town 19-10-19
21 photos
Coleshill FA Trophy  12-10-19
56 photos

The BetVictor Northern Premier newsletter

Keep up-to-date with our exclusive email newsletters.

Subscribe